info@mfgsuaritma.com 0 236 233 97 99
  

İÇTİĞİNİZ SU KAÇINCI SIRADA

Hangi Marka Su Ne Kadar Temiz ve İçilebilir? En Temiz Ve İçilebilir Sular Listesi Şaşırtıyor!

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan içme suları raporu birkez daha güncellendi. Su, maden, kimya ve biyoloji dalında uzmanların yardımı ile uluslararası kurumların su konusundaki standartlarının bir araya getirilmesinden sonra ortaya çıkan rapor, Türkiye’deki ambalajlı su markalarının verilerini sıralayarak bir araya getiriyor. En iyi su markasının belirlendiği liste şaşırtıcı.

Su raporunda su markası, kaynağın bulunduğu şehir, suda asla olmaması gereken biyolojik, kimyasal, radyolojik değerler ile suda mutlaka olması beklenen mineral değerleri belirleniyor. Ayrıca suyun PH’ını gösteren bölümde önemli bir yer tutuyor. Kırmızı renkli bölüm, suda asla bulunmaması gereken tehlikeli maddeleri temsil ediyor, yeşil bölüm ise mineral ve PH değerlerini simgeliyor. Peki en iyi su markaları listesi tam olarak neye göre yapılıyor?

Sıralama ve Puanlama Neye Göre Yapılıyor?
Listede bulunan herhangi bir su markasının 100 puan alabilmesi için minerallerinin belirlenen aralık değerlerinde olması, Ph düzeyinin 7 ve 8,5 aralığında olması ve suda biyolojik, kimyasal, radyolojik açıdan hiçbir kirleticinin olmaması gerekiyor. Bir marka en yüksek 100 puan alabilirken, eksi 25 değere kadar da gerileyebiliyor. Orta değer sıfır (0) kabul ediliyor. Suyun mineraller ve PH açısından yüksek değerlere sahip olması, suyun sıralamadaki yerini yükseltebiliyor. Zıt şekilde kirleticiler eksi puan almasına yol açtığı için suyun sııralamadaki yerini aşağıya çekiyor.

Analiz Neye Göre Yapılıyor?
Gıda Hareketi, markalı sularla ilgili kendilerinin bizzat hiçbir analiz yapmadıklarını, su numunelerini alan ve analizleri yapanın Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleri olduğunu ve Gıda Hareketi olarak sadece uzmanların yardımı ile bu verileri bir liste haline getirdiklerini belirtiyor.

Bazı Markalar Su Değerlerine Ulaşılmasını İstemiyor!
Türkiye’deki su markalarından su analiz verilerini talep etmenin hayli zorlu olduğunu belirten Gıda Hareketi yetkilileri, Sağlık Bakanlığı ve bazı firmaların bilgi erişimine izin vermediğini söylüyor. Bu yüzden birçok firmanın verileri eksik ve listede yer alamıyor. Verilerini göndermeyi reddeden markalar arasında Türkiye’nin en büyük su markaları olması oldukça dikkat çekici.

Tersi olarak bazı firmalar gönüllü olarak verilerini Gıda Hareketi’ne gönderirken, bazıları ise ne sitelerinde yayınlıyor, ne de Gıda Hareketi’nin ısrarlı isteğine rağmen vermeye yanaşmıyor…

En Sağlıklı Su Markası Hangisi ?
Gıda Hareketi’nin yayınladığı tabloda, doğal mineralli kaynak suyu kategorisinde 82,73 puanla Buzdağı, doğal kaynak suyu kategorisinde 62,80 puanla Fuska, içme suyu kategorisinde ise 4,22 puanla Erpınar markası birinci sırada yer alıyor.

gidahareketi.org sitesinde yer alan tablo ve sıralı tam liste ise aşağıdaki gibi. Sizin su markanız kaçıncı sırada?

Tabloya Ulaşmak İçin Tıklayınız